Banner 980x90

Asociācija: E-veselības ieviešanas procesā mazajām aptiekām var rasties sarežģījumi

Foto: Edijs Pālens/ LETA
Foto: Edijs Pālens/ LETA

Mazajām aptiekām var rasties sarežģījumi e-veselības ieviešanas procesā, jo būs nepieciešamas investīcijas tehnoloģiju jomā, kā arī darbinieku apmācībā, aģentūrai LETA pastāstīja Aptieku īpašnieku asociācijas (AĪA) valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Turklāt jāņem vērā, ka lielākais vairums farmaceitu ir pieklājīgā vecumā, kad apgūt jaunas tehnoloģijas ir ievērojami grūtāk nekā jauniem cilvēkiem, atzīmēja Lībķens. Līdz ar to var teikt, ka e-veselības ieviešana ir nopietns izaicinājums visām Latvijas aptiekām un to darbiniekiem.

Tiesa, viņš arī norādīja, ka aptieku tīkli nemitīgi investē savu datorsistēmu attīstībā, ievieš jaunās tehnoloģijas un visādi citādi pilnveido savu darbību, lai būtu konkurētspējīgi. Tādēļ var izdarīt pieņēmumu, ka aptieku tīkli būs vieni no pirmajiem, kas noslēgs līgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par e-veselības sistēmas izmantošanu.

AĪA valdes priekšsēdētājs arī stāstīja, ka kārtība, kas paredzētu, ka līdz 30.novembrim e-veselības sistēmā izrakstītā elektroniskā recepte jāizdrukā uz receptes veidlapas un jāapstiprina ar parakstu un personīgo spiedogu, bet īpašā recepte arī ar ārstniecības iestādes zīmogu, un jāizsniedz pacientam, nozīmē, ka aptiekas pēc būtības strādās pa vecam un paralēli darbosies gan vecā, gan jaunā sistēma.

Lībķens gan uzskata, ka pilnībā atteikties no papīra formāta receptēm nebūs iespējams arī nākotnē, paskaidrojot, ka aptiekās ir jāapkalpo arī citās Eiropas Savienības valstīs izrakstītas papīra receptes, kas atbilst normatīvo aktu prasībām.

Viņš arī uzsvēra, ka aptieku tīkli e-veselības ieviešanu gaida vairākus gadus, tāpēc tiem lielākās iebildes ir ne tik daudz pret pašu projektu, kā pret tā ieviešanas virzību un projekta vadību kopumā.

"Ir pārāk daudz neskaidrību, un trūkst projekta koordinētas vadības. Nav īsti, kam uzdot konkrētus jautājumus, kā arī nav skaidrības par e-veselības integritāti ar aptieku tīklu datorsistēmām. Pozitīvais vismaz ir tas, ka beidzot jau sāk iezīmēties reāli datumi, kad e-veselībai ir jāsāk darboties, jo līdz šim ir bijuši tikai solījumi un nemitīga datumu pārcelšana," teica Lībķens.

Kā ziņots, NVD tomēr izdevies izstrādāt e-veselības projektu un tuvākajā laikā tiks sākta līgumu slēgšana ar ārstniecības iestādēm par brīvprātīgu pievienošanos sistēmai.

Valdība vienojusies par gadu pārcelt laiku, līdz kuram ārstniecības iestādēm un aptiekām jānoslēdz līgumi par e-veselības sistēmas izmantošanu, kā arī jāsāk lietot tikai elektroniskas darba nespējas lapas. Nolemts šo termiņu pagarināt līdz šā gada 1.decembrim.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)