Jaunu riepu izvēles ābece

Neatkarīgi no tā, kāda modeļa, izlaiduma gada vai tehniska stāvokļa jūsu mašīna ir, jaunas un labas auto riepas pavisam noteikti ir labs veids, kā jūsu autiņu uzlabot. Un tas ir tikai loģiski, jo kas gan būtu mašīna bez riepām – vien nekustīgs dzelzs gabals ar jaudīgu motoru. Lūk, savu riepu iepazīšanas ābece, kas jāzina katram jaunajam autovadītājam, ja viņš domā par jaunu riepu iegādi. 

Pirmais solis pirms jaunu riepu iegādes – noskaidro sava auto specifikācijas. 
Pirms auto riepu iegādes jums jāzina tieši savas mašīnas parametri un vajadzības trīs kategorijās:
• riepas izmērs – riepas diametrs un platums;
• riepu slodzes indekss – tas nosaka, cik lielu svaru viena riepa var izturēt; 
• ātruma indekss – tas izsaka, kāds ir lielākais ātrums, pie kura riepa nezaudēs savas īpašības. 

Nav jau arī tā, ka obligāti jāizvēlas tieši tādas riepas, kādas jūsu mašīnai ir jau šobrīd – te iespējamas variācijas starp šaurākām un garākām vai īsākām un platākām riepām, taču atšķirībām jāpaliek normas robežās. Var izvēlēties arī augstāka profila riepas, kas īpaši piemērots laikapstākļiem ziemā, lai gan patiesībā nav konkrētas definīcijas, kurā brīdī riepas profils skaitās augsts. 

Kā meklēt sava auto specifikācijas? 
Ja vēl riepu izmēru varētu censties noskaidrot ar mērlentas palīdzību, tad slodzes un ātruma indeksus gan tādā veidā uzzināt nevarēs, taču satraukumam nav pamata – ir veselas trīs vietas, kur meklēt informāciju par jūsu auto riepu tehniskajiem parametriem: 
• apskatiet, kas rakstīts uz pašas riepas. Lasiet tekstā zemā, kā tieši saprast šo burtu un ciparu jūkli, kas patiesībā satur visu jums būtiskāko informāciju; 
• meklējiet tādu kā uzlīmi uz mašīnas korpusa – tur būs neliela tabuliņa ar līdzīgiem vai identiskiem burtiem un cipariem, kas ļaus saprast, vai jūsu mašīnai tiešām šobrīd ir tāda riepas, kā bija paredzēts sākumā; 
• apskatiet informāciju, kas dota mašīnas rokasgrāmatā.

Kā saprast auto specifikācijas apzīmējumus? 
Kad esat atraduši pavisam nemanāmi uz riepas noslēpušās ciparu un burtu kombinācijas, kas nezinātājam neko neizsaka, tad, iemācoties tās atšiferēt, jūs iegūsiet visu jums nepieciešamo informāciju. Piemēram, ja uz riepas ir šāda ciparu un burtu rinda – 215/45/R17 87W, tad 215 apzīmē protektora platumu, 45 – riepas augstumu, % no riepas platuma, R – apzīmē radiālās riepas (konstrukcijas tips, kas tiek izmantots pilnīgi visās mūsdienu riepās), 17 – norāda riepu un diska montāžas izmēru, 87 – apzīmē slodzes indeksu (internetā ir atrodamas tabuliņas, kur varat noskaidrot, cik kilogramiem šis indekss atbilst. Piemēram indekss 87 atbilst 545 kilogramu slodzei. W – riepu ātruma indeksa rādītājs (arī interneta dzīlēs atrodami visi skaidrojumi, bet šis konkrētais apzīmē 270 kilometrus stundā. 

Apskaties vasaras riepu piedāvājumu – https://mmkserviss.lv/riepu-abc/vasaras-riepas/.