Priekšnieka vietniece: KNAB izmeklētāju darba rezultāti strauji uzlabojas, bet starptautiskā kritika ir mistika

Foto: Edijs Pālens/ LETA
Foto: Edijs Pālens/ LETA

Pēc vairāku darbinieku nomaiņām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāju darba rezultāti ir strauji uzlabojušies, bet starptautiski izteiktās norādes uz problēmām korupcijas apkarošanā ir mistika, intervijā "Neatkarīgajai" izteikusies KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča.

"Pagājušā gada sākumā Streļčenoka kungs izlēma mainīt izmeklētāju tiešo priekšnieku, tas ir, personu, kurai bez izmeklētāja ir īpašas tiesības kriminālprocesā, nozīmējot Izmeklēšanas nodaļas vadītājas Lienītes Šikores vietnieci par izmeklētāju tiešo priekšnieci. Otrs - Jutas Strīķes pienākumus sāka pildīt Iekšējās drošības nodaļas vadītājs Roze. Un ko mēs redzam? 2016.gada 1.pusgada izmeklētāju darba rādītāji ir ļoti uzlabojušies - tie ir vispār labākie rezultāti kopš 2010.gada," paziņojusi Jurča.

"Sabiedrībai stāstīt par kādu atlaisto personu pilnīgu neaizvietojamību korupcijas apkarošanā ir pilnīgi nepamatoti. Ja runājam par Jurim Jurašam pakļauto operatīvo darbinieku veikumu, tad derētu ieklausīties ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera teiktajā, ka, ja izmeklētāju darbs KNAB ir uzlabojies, tad operu darbs gan ir jāuzlabo. Tā kā bieži pildīju Streļčenoka pienākumus viņa prombūtnes laikā un redzēju dokumentus, tad varu teikt, ka Streļčenoka bažas par Juraša darba kvalitāti bieži tika apstiprinātas prokuratūras slēdzienos - prokuratūras slēdzieni Jurašam ir nekomplimentāri. Jurašam un viņam pietuvinātajiem operiem atšķirībā no Streļčenoka un Rozes prokuratūras atzinumi un norādījumi nešķita ievērības cienīgi, savas kļūdas viņi nekādi negribēja atzīt. Viņu ieskatā jebkura persona, kura norādīja uz kļūdām vai nepilnībām viņu darbā, bija idioti, kuri neko nesaprot no operatīvā darba," atlaistos KNAB darbiniekus kritizējusi Jurča.

Jurča arī devusi mājienus, ka Strīķes un Juraša darbībās varētu būt saskatāmas politisko simpātiju pazīmes: "Protams, ka bija aizdomīgi, kāpēc vienas lietas virzās, bet citas gulst plauktā. Tiešu pierādījumu nav."

Taujāta, kāpēc šādos apstākļos starptautiski Latvijai regulāri tiek norādīts uz problēmām korupcijas apkarošanā, Jurča paziņojusi, ka tā ir "mistika". "Ja paskatāmies uz Korupcijas uztveres indeksa dinamiku valstī, tas Streļčenoka vadības laikā ir nemitīgi kāpis, pietuvinot Latviju to attīstīto valstu saimei, kurās korupcija vairs nav problēma. Izbrīna cits - jābūt milzīgai ietekmei, lai divos Eiropas Komisijas un vienā OECD ziņojumā iedabūtu tādu informāciju par korupcijas apkarošanu un situāciju KNAB, kas neatbilst patiesībai. Mani izbrīna Ārlietu ministrijas nespēja reaģēt un, iespējams, pat bloķēt nepatiesas informācijas plūsmu uz starptautiskajām institūcijām."

Savukārt lūgta komentēt ASV viceprezidenta Džo Baidena kritiskās norādes uz korupcijas līmeni Latvijā, Jurča arī saskata "opozicionāru pirkstu": "Tā kā savulaik dažas KNAB opozicionāres uz dažādu vēstniecību pieņemšanām staigāja kā uz darbu, bieži bez Streļčenoka deleģējuma, tā teikt - kā privātpersonas, baidos, ka arī šobrīd šāda prakse turpinās. Tas būtu drošības iestāžu kompetences jautājums, sekot, vai netiek veikta kāda valstij kaitnieciska darbība - piemēram, izplatot nepatiesu informāciju."