Banner 980x90

Valsts par inovatīvajiem medikamentiem varētu maksāt tikai tad, ja pacients tiktu izārstēts

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) ar sadarbības partneriem pirmdien, 29.jūnijā, parakstīja nodomu protokolu, kas paredz veikt apmaksas modeļu izpēti, lai valsts par inovatīvajiem medikamentiem un terapijām farmācijas firmām maksātu tikai tad, ja zāles pacientu patiešām ir izārstējušas.

Kā pirmdien preses konferencē sacīja Belēvičs, šāda pieeja nozīmētu, ka apmaksa tiek veikta tikai par rezultātu. "Pacients saņems terapiju, zāles, un tikai tad, ja pacients tiks izārstēts, valsts šos medikamentus vai terapiju apmaksātu," skaidroja ministrs.

Belēvičs minēja piemēru, ka šobrīd Latvijā C hepatīta pacientus ārstē ar dārgām zālēm, kuras palīdz tikai 60% cilvēku. Līdz ar to par atlikušajiem 40% pacientu gan valsts, gan viņi paši tērē finanšu līdzekļus, tomēr rezultāta nav, skaidroja veselības ministrs. Pašiem pacientiem šāda gadu ilga terapija izmaksā 2000 eiro.

Belēvičs stāstīja, ka farmācijas industrija attīstās individualizētas ārstēšanas virzienā. Šī attīstība ir ļoti dārga un balstās uz ļoti precīzu diagnozi, piemēram, uz konkrētu vēža veidu, jo arī šīs slimības veidi ir dažādi, norādīja Belēvičs. Un tikai tad, ja diagnoze ir pareiza, tad var piemeklēt konkrētus medikamentus.

Belēvičs norādīja, ka šāda pieeja būtu revolucionāra.

Pagaidām gan nav zināms, cik ilgi šādus modeļus varētu izstrādāt. Belēvičs pieļāva, ka tas tiks darīts gan viņa laikā, gan šo izpēti turpinās arī nākamie ministri.

Noslēgtais līgums arī paredz, ka ārstniecības iestāde, kurā strādā ārsti-pētnieki, saņemtu līdzekļus par pētījumiem. Belēvičs stāstīja, ka šobrīd pētnieki 85% no finansējuma pētījumiem saņem "kabatā, pa tiešo no starpnieku firmām, ne vairs pa tiešo no farmācijas industrijas". Ministrs sacīja, ka, piemēram, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca nemaz nezina, "cik ir 100%, tāpēc nemaz nevar aprēķināt, cik ir 15%".

Medicīnā ir jābūt zinātnei, tomēr tai jābūt civilizētai, drošai pacientiem, valstij pārskatāmai un veselības aprūpes iestādes vadītājam ir jāzina, kas notiek viņa ārstniecības iestādē - kuri ārsti, pacienti un cik lielā mērā ir iesaistīti pētījumos, uzsvēra Belēvičs.

Protokolu parakstīja Belēvičs, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācijas ģenerāldirektors Ričards Bergstrems un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas valdes priekšsēdētājs (SIFFA) Imants Sinka.

Ministrs uzsvēra, ka noslēgtais protokols nozīmē, ka iesaistītās puses sāks sadarboties. "Jāsit pa pirkstiem visiem tiem, kuri veicina medikamentu nevajadzīgu izrakstīšanu ierobežota budžeta apstākļos," uzsvēra Belēvičs.

Kā aģentūru LETA informēja viens no protokola parakstītājiem Sinka, tā mērķis ir savstarpēji sadarboties, lai pacientu interesēs veicinātu stabilus un paredzamus uzņēmējdarbības apstākļus un piekļuvi inovatīviem medikamentiem un investīcijām pētniecībā.

Viens no nodomu protokola uzdevumiem ir pilnveidot Latvijas valdības un farmācijas industrijas sadarbību, lai sekmētu Latvijas veselības aprūpes rezultātu uzlabošanu, iekļaujot medicīnas nozares, kur nepieciešama inovatīvu apmaksas modeļu izpēte, piemēram, onkoloģijā.

"Nodomu protokols ir Latvijas sabiedrības interesēs, jo darbs saskaņā ar šo protokolu pacientiem sniegs labāku pieeju inovatīviem medikamentiem, un to var uzskatīt par zināmu pavērsiena punktu. Inovatīvie medikamenti ir efektīvāki, runājot par veselības ieguvumu un salīdzinot tos ar vecajām terapijām. Lietojot inovatīvos medikamentus, daudzu diagnožu pacients tiek izārstēts daudz ātrāk un bez līdzekļu tērēšanas bīstamu blakņu ārstēšanai vai ilgstošai darba nespējas kompensācijai, tāpēc tie ir finansiāli izdevīgāki valsts budžetam," uzsvēra Sinka.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Sinka, "runa ir par inovatīvām zālēm, kas paredzētas specifiskām diagnozēm, kuras izmaksā ļoti dārgi, un tas ir vienīgais veids, kā Latvijas pacienti var saņemt šos medikamentus". Viņaprāt, pieeja, ka valsts maksā par sasniegtu rezultātu, ir loģiska.

Viņš gan norādīja, ka šajā procesā būs jāiesaista arī ārsti, jo zāļu ražotāji nebūs gatavi maksāt par to, ka viņu ražotie medikamenti netiek no valsts puses apmaksāti tādēļ, ka ir uzstādīta nepareiza diagnoze un zāles vienkārši neiedarbojas.

Sinka minēja piemēru, ka šobrīd jaunākā pieeja C hepatīta pacientus ļauj izārstēt 98% gadījumu, tomēr tās ir ļoti dārgas - šāds kurss izmaksā 50 000-60 000 eiro. Vaicāts, kurš maksātu par tiem 2%, kuriem arī šī terapija nepalīdz, Sinka skaidroja, ka farmācijas uzņēmums uzņemtos risku un vajadzības gadījumā arī maksātu par izlietotajiem medikamentiem. SIFFA vadītājs gan piebilda, ka tas būtu atkarīgs no noslēgtā līguma.

Sinka arī norādīja, ka šādi nozare būtu ieinteresēta veidot individuālu pieeju katram pacientam, kā arī piedāvāt savus medikamentus konkrēti tiem, kuriem šīs zāles arī palīdzētu.

Viņš arī piebilda, ka pirmās darba grupas par šādu finansēšanas modeļu izpēti varētu tik sasauktas rudenī.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)