VM neatbalsta samazinātās PVN likmes atcelšanu bezrecepšu zālēm

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Veselības ministrija (VM) neatbalsta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātās likmes atcelšanu bezrecepšu medikamentiem, aģentūrai LETA sacīja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Viņš skaidroja, ka šāds solis personām ar zemiem ienākumiem būtu papildu finansiālais slogs un teorētiski tas ilgtermiņā varētu pasliktināt viņu veselības stāvokli un ietekmēt kopējo darbnespējas dienu skaitu.

VM arī norāda, ka Finanšu ministrija ir veikusi tikai teorētisku matemātisku aprēķinu par iespējamajiem ieguvumiem budžetā, neņemot vērā šādas rīcības ietekmi uz slimnīcu budžetiem, sociālās aprūpes iestāžu, izglītības iestāžu un citu institūciju budžetiem, kā arī iespējamo bezrecepšu medikamentu apgrozījuma kritumu.

Jautājums ticis izskatīts arī Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē un Veselības nozares Stratēģiskajā padomē. PVN samazinātās likmes atcelšana nav guvusi nozares atbalstu, piebilda Šneiders.

Jau ziņots, ka, spriežot par iespēju nākamā gada budžetā palielināt ieņēmumus, parādījies ierosinājums atcelt samazināto PVN likmi bezrecepšu zālēm.

Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Jānis Vucāns (ZZS) žurnālistiem skaidroja, ka šis ierosinājums izskanējis, lai efektīvāk pārdalītu līdzekļus veselības aprūpē, proti, līdz ar PVN paaugstināšanu bezrecepšu zālēm tiktu iekasēts vairāk naudas veselības budžetā, kas tiktu mērķtiecīgi novirzīta ārstēšanās vajadzībām. Šajā situācijā ir jāizšķiras starp labāko risinājumu - nodokļa atlaidi bezrecepšu zālēm vai nodokļa iekasēšanu un tā novirzīšanu ārstēšanai, kam tas visvairāk vajadzīgs.

Pamatojot ierosinājumu par PVN atcelšanu, izskanējis arī arguments, ka ar lētākām bezrecepšu zālēm tiek sekmēta pašārstēšanās.

Jautājums par pazeminātā PVN atcelšanu vēl ir jāapspriež nozarē. Patlaban ar sociālajiem partneriem nav panāktas vienošanās par pazeminātā PVN atcelšanu kādā nozarē.