Hipotekārais kredīts – kā piepildīt sapni par savu mājokli?

Mājokļa iegāde ir viens no aktuālākajiem jautājumiem jaunajām ģimenēm, lai veidotu stabilu pamatu nākotnei. Visbiežāk sava īpašuma iegādei tiek izmantots hipotekārais kredīts, kas ir labs risinājums, kā pakāpeniski ar saprātīgiem ikmēneša maksājumiem iegūt māju vai dzīvokli savā īpašumā.

Tomēr, lai tiktu līdz brīdim, kad ir piešķirts hipotekārais kredīts un iegādāts savs mājoklis, var nākties iziet grūtu posmu, kas saistīts ar potenciālā aizdevēja meklējumiem. Banku sektors pēc nopietnajām finanšu krīzēm joprojām ir samērā skeptisks un piesardzīgi izsniedz aizdevumus īpašuma iegādei. Tāpēc daudzas jaunās ģimenes, kuras cerējušas uz šādu risinājumu,  var sastapties ar atteikumu. 

Lai maksimāli palielinātu savas iespēja saņemt hipotekāro kredītu, šim solim jāgatavojas jau laikus. Jāgādā, lai tie faktori, kurus potenciālais aizdevējs izvērtēs, būtu atbilstoši vēlamajiem kritērijiem.

Stabila darbavieta
Stabila darbavieta, kurā nostrādāti vismaz seši mēneši, ir būtisks kritērijs, lai potenciālais hipotekārā kredīta izsniedzējs sāktu izvērtēt iespēju slēgt aizdevuma līgumu. Stabilitāte karjeras izvēlē aizdevējam rada pārliecību, ka klients ir atbildīgs, plāno savu nākotni, nemētājas no vienas darbavietas uz citu ik pēc dažiem mēnešiem, kas nav labs signāls kredītdevējam, kurš cer, ka klients nākamos 10 vai vairāk gadus spēs ik mēnesi nomaksāt konkrētu summu par hipotekāro aizdevumu. 

Regulāri un pierādāmi ienākumi
Potenciālais aizdevējs izvērtē visus klienta ienākumus, ko viņš oficiāli var uzrādīt un kas tiek saņemti regulāri. Tā ir ne tikai alga, bet arī pabalsti, alimenti, stipendijas un citi ienākumu veidi. Tāpēc ir būtiski savu finanšu plūsmu padarīt pārskatāmu un legālu, jo tikai šos ienākumus aizdevējs ņems vērā. 

Ja gadījumā kādi no ienākumiem atrodas "ēnu ekonomikas" sektorā, tad klienta paša interesēs ir padarīt tos oficiālus, jo tas palielinās iespēju saņemt pozitīvu lēmumu par hipotekārā kredīta piešķiršanu.

Pozitīva kredītvēsture
Kredītvēsturei jāpievērš īpaša uzmanība, jo tā tik viegli nekur nepazūd. Nākotnē līdzi var vilkties senas finanšu problēmas un sabojāt iespēju saņemt hipotekāro aizdevumu. Katra nenomaksāta soda kvīts, kavēts rēķins vai laikā nenomaksāti komunālie rēķini var pabojāt kredītvēsturi. Nemaz nerunājot par nenomaksātām kredītsaistībām, parādu piedziņas procesiem un citām nopietnām lietām. Ja arī šādi atgadījumi ir bijuši, tad pēc iespējas ātri viss jānokārto un jāgādā, lai turpmāk kredītvēsturē nebūtu jaunu negatīvu ierakstu. Tas parādīs kredītdevējam, ka esat uzlabojuši savu finanšu pratību.

Iekrājumi pirmajai iemaksai
Hipotekārais kredīts nozīmē to, ka aizdevējs izsniegs naudu īpašuma iegādei apjomā no 50 līdz 85%, tas atkarīgs no aizdevēja politikas. Tāpēc kredītņēmējam jārēķinās, ka būs pašam nepieciešams segt pārējo daļu. Jau savlaicīgi jādomā, kur ņemt naudu šai pirmajai iemaksai. Ja nav citu iespēju, tad vienmēr var krāt. Protams, tas prasa pacietību un laiku, bet tas arī aizdevējam parāda jūsu finanšu disciplīnu, atbildību un mērķtiecību. 

Ģimenēm ar bērniem ir iespēja samazināt pirmās iemaksas apjomu, ja atbilst valsts atbalsta programmas ALTUM kritērijiem. Tomēr šeit ierobežojošais faktors ir tas, ka hipotekārajam kredītam jābūt noformētam kādā no ALTUM sadarbības bankām. Tā ne vienmēr ir opcija visām ieinteresētajām ģimenēm. Vairāk par ALTUM atbalstu varat lasīt: https://www.altum.lv/lv/pakalpojumi/iedzivotajiem/majoklu-garantiju-programma/kas-var-sanemt-garantiju/.

Alternatīva banku aizdevumam – hipotekārais kredīts nebanku sektorā
Tomēr hipotekārais kredīts banku sektorā nav vienīgā iespēja, kā saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Šādu pakalpojumu piedāvā arī daudzi nebanku sektora aizdevēji. Jomas pārstāvji apgalvo, ka pēdējos gados ievērojami pieaugusi iedzīvotāju interese tieši par hipotekārajiem kredītiem nebanku sektorā. Tas saistāms ar to, ka ir gan iedragāta uzticība bankām, gan arī ar to, ka kredītņēmēji nespēj izpildīt augstos kritērijus kredīta izsniegšanai bankā, tāpēc meklē elastīgākas alternatīvas, kuras reizēm var atrast tieši pie nebanku aizdevējiem. Plašāk lasiet http://www.ogrenet.lv/reklamraksti/29597.

Nebanku sektora aizdevēji atšķiras ar to, ka spēj piedāvāt elastīgāku un individuālu pieeju katram klientam, viņi nebaidās strādāt arī ar klientiem, kuriem nav nevainojama kredītvēsture. Nebanku aizdevēji arī ir atvērtāki klientiem no visas Latvijas, kamēr banku sektorā darījumi lauku reģionos ir sarežģītāki, jo bankas bieži vien nav ieinteresētas piešķirt aizdevumu.