Banner 980x90

LDDK: ierobežojumi nebanku kreditētājiem pasliktina biznesa vidi

Uzliekot papildu ierobežojumus nebanku kreditēšanas jomā strādājošajiem, tiek pasliktināta uzņēmējdarbības vide, pilsētas informācijas portālu tīklam Pilseta24.lv pavēstīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvji.

"Nebanku kreditēšanas nozares regulējumam nepieciešams izstrādāt sabalansētu un kontrolējamu sistēmu. Uzliekot papildu ierobežojumus tajā strādājošajiem, tiek pasliktināta uzņēmējdarbības vide un uzņēmumu konkurētspēja, raidot negatīvu signālu sabiedrībai un faktiski apliecinot, ka sociālekonomiskām problēmām var nevis meklēt kompleksus risinājumus, bet gan pielietot represīvas metodes problēmas šķietamai ierobežošanai," norāda LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone

LDDK nosūtījusi vēstuli Ekonomikas ministrijai, sniedzot priekšlikumus patlaban aktuālajam nebanku kreditēšanas nozares regulējumam. Kā galveno punktu LDDK uzsver pagājušajā ceturtdienā, 4.aprīlī, Saeimā otrajā lasījumā pieņemtā likumprojekta "Grozījumi Civillikumā" redakcijas neatbilstību deklarētajiem mērķiem, jo Civillikums regulē attiecības starp līdzvērtīgām līgumslēdzēju pusēm, savukārt patērētāju tiesību aizsardzības jautājumiem, par kuriem šajā gadījumā ir runa, jātiek risinātiem, izstrādājot grozījumus "Patērētāju tiesību aizsardzības likumā" un citos saistītos tiesību aktos.

Vēstulē Ekonomikas ministrijai LDDK norādījusi, ka problemātiski ir regulēt nebanku kreditēšanas nozari, piemērojot mēneša (gada) procentu likmes ierobežojumus, jo patlaban šajā likmē ietverti arī kredītu administrēšanas izdevumi, kuri maziem aizņēmumiem var būt neproporcionāli lieli. Viens no piedāvātajiem risinājumiem ir administrēšanas izdevumu izdalīšana ārpus procentu likmes, pret ko līdz šim iebildusi Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija, norādot, ka tādā gadījumā tieši mazo kredītu ņēmējiem administrēšanas izdevumi attiecībā pret saņemto aizdevumu būs nesamērīgi lieli. Patlaban tas tiek risināts, izmantojot iekšējās šķērssubsīdijas no lielo kredītu maksājumiem.

Gadījumā, ja procentu likmes ierobežošana tomēr tiek uzskatīta par īpaši būtisku risinājumu, LDDK piedāvā noteikt diferencētu likmi, kas gan daļēji risinātu katra kredīta pašfinansēšanos, gan mazinātu ar mājsaimniecību maksātnespējas riskiem saistītās problēmas. Proti, mazajiem kredītiem nosakot augstākas procentu likmes nekā lielajiem aizdevumiem, tie joprojām būtu relatīvi samaksājami.

LDDK uzskata, ka problemātisks ir arī piedāvātais nosacījums apturēt atmaksājamās summas pieaugumu, tai sasniedzot noteiktu apmēru. Alternatīvs risinājums ir ar kavējumu saistīto sankciju maksājumu apturēšana, saglabājot kreditēšanas likmi. Turklāt saprātīgs risinājums būtu saglabāt tikai vienu no līdz šim paredzētajiem maksājumiem - līgumsodu vai nokavējuma naudu, tādējādi arī nespeciālistiem radot skaidru priekšstatu par sankciju maksājumiem gadījumā, ja parāda atmaksa tiek kavēta, norāda darba devēji.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)