Pārtika internetā – maza izvēle, dārga piegāde

Vairāki iepriekšējie neveiksmīgie mēģinājumi tirgot pārtiku internetā liecina, ka šis bizness līdz šim nav bijis ienesīgs. Taču, situācija mainās, jo daļa valsts un pašvaldības iestāžu jau tagad pārtiku iegādājas globālajā tīmeklī un arī lielveikali līdztekus tradicionālajai tirdzniecībai piedāvā elektronisku preču iegādi.
Par to, ka šādu veikalu popularitāte pieaug, liecina e-maxima.lv pieredze – kāds pircējs augustā internetā iegādājies pārtiku vairāk nekā 1000 latu vērtībā. Šobrīd e-maxima.lv pieejamas apmēram 12 000 pārtikas un 5500 nepārtikas preču. Arī "Rimi" Latvia piedāvā iespēju elektroniski pasūtīt pārtiku, piemēram, salātus, kūkas, tortes.
Tomēr "Neatkarīgā Rīta Avīze" pārliecinājās, ka šobrīd pircējiem pārtikas iegāde internetā nav tik ērta un lēta, kā gribētos. Pārlūkojot iespējas iegādāties internetā pienu, maizi, olas, gaļu, augļus un dārzeņus, Neatkarīgā secināja, ka to ir iespējams izdarīt, ja pircējam nav īpašas prasības un viņš ir mierā ar jebkura ražotāja vai zīmola preci. Ja ir vēlme pēc konkrētiem produktiem, tad jāiepērkas vairākos internetveikalos.
Arī maksa par piegādi ir visai augsta. Tā vairākas reizes pārsniedz piena pakas vai maizes kukulīša cenu. Zināmu izdevīgumu var saskatīt vien tad, ja pirkuma summa pārsniedz 20 latu.
Turklāt, lai veiktu pasūtījumu, interneta veikali kā obligātu prasību izvirza reģistrēšanos, tajā skaitā kontaktinformācijas norādīšanu, kas savukārt var nozīmēt, ka jāgaida reklāmas vēstules no šā tirgotāja. Šī prasība ir spēkā ne tikai tad, kad tiek veikts pasūtījums, bet arī tad, ja potenciālais klients tikai vēlas apskatīties, kādas preces un par kādu cenu iespējams šajā veikalā iegādāties.
"Maxima Latvija" preses sekretārs Ivars Andiņš šo veikala prasību "Neatkarīgajai Rīta Avīzei" skaidro ar rūpēm par klientu, "lai cilvēkam neiznāk vilšanās gadījumā, ja viņš vispirms virtuāli piekrāmē pilnu iepirkumu grozu, bet beigās uzzina, ka viņa izvēlētajā vietā nemaz nav iespējama piegāde".
Arī pašvaldības un valsts iestādēm internetā ir iespējams iegādāties pārtikas preces – ar elektroniskās iepirkumu sistēmas (EIS) (www.eis.gov.lv) starpniecību. EIS darbojas kā elektronisko katalogu princips, kurā savas standarta preces piedāvā vairāki piegādātāji, kas izvēlēti, rīkojot atklātus konkursus atbilstoši Publisko iepirkumu likuma prasībām.
Aktīvākie pārtikas produktu iepircēji līdz šim ir bijuši izglītības un sociālās aprūpes iestādes, kā arī Nacionālie bruņotie spēki.