Sezona sākusies - reģistrēta pirmā piesūkusies ērce

Šis ir šogad pirmais reģistrētais gadījums, kad cilvēkam noņemta piesūkusies ērce. Tā kā cilvēks nebija vakcinējies pret ērču encefalītu, viņš nodevis ērci laboratoriskai pārbaudei, lai uzzinātu, vai nav kukainis inficēts ar encefalīta vīrusu.
Palīdzību stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" šajās dienās meklēja arī kāds cilvēks, kuram, iespējams, jau pirms vairākām dienām, bijusi piesūkusies ērce. Šis cilvēks vērsās pie infektologiem, jo ap iespējamo ērces piesūkšanās vietu, pamanījis apsārtumu. Mediķi konstatēja Laima slimības (ko arī pārnēsā ērces) klīniskās ainas agrīno formu. Infekciju izraisījusi ar borēliju (Laima slimības izraisītāju) inficēta ērce.
Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" speciālisti uzskata, ka, ņemot vērā laika apstākļus, ērču aktivitāte iezīmējusies vēlāk nekā citus gadus. Piemēram, pagājušajā gadā pirmā cilvēkam piesūkusies ērce tika noņemta jau 23.martā.
Ērces parasti parādās un liek par sevi manīt, tiklīdz gaisa temperatūra sasniedz +5 grādus pēc Celsija, bet masveidīgi tās kļūst aktīvas, kad gaisa temperatūra pārsniedz +5 grādus, tomēr atsevišķas ērces var aktivizēties arī pie nedaudz zemākas temperatūras vietās, kur sniegs jau nokusis.
Ērču aktivitātes periods parasti ilgst no marta līdz oktobrim, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos aktivitātes periods var būt garāks.
Svarīgi zināt par drošības pasākumiem, lai izvairītos no ērču piesūkšanās un samazinātu inficēšanās risku:
Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem. Vēlams, lai to darītu medicīnas darbinieks. Tomēr ar tās izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laima slimības risks paaugstinās, ērcei ilgāk atrodoties uz ķermeņa. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ar tievu pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest un lēni ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo var notikt ērces ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. To nedrīkst arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē.
Pēc ērces noņemšanas, tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, izmanto kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci. Ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, jāapmeklē ģimenes ārsts vai tuvākā ārstniecības iestāde. Pie ārsta jāgriežas arī gadījumā, ja ap ērces piesūkšanās vietu parādās apsarkums vai ir citas sliktas pašsajūtas pazīmes.
Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" Vakcinācijas kabinets strādā katru darba dienu no plkst.9.00 līdz plkst. 20.00. Ikviens cilvēks, kuram piesūkusies ērce, palīdzību tās noņemšanā var saņemt Vakcinācijas kabinetā, pārējā diennakts laikā – Uzņemšanas nodaļā.