Valsts prezidents atbalsta progresīvā nodokļa ieviešanu Latvijā
Valsts prezidents Raimonds Vējonis atbalsta progresīvā nodokļa ieviešanu Latvijā.
Prezidents pēc tikšanās ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V) norādīja, ka abu amatpersonu diskusiju tēma bija saistīta ar nākamā gada budžetu. Vējonis atbalsta valdības spēju koalīcijā vienoties par budžeta tālāko virzību, taču tajā pašā laikā uzsvēra, ka valdībai turpmāk būtu nepieciešams daudz aktīvāk sadarboties ar sociālajiem partneriem. "Lai tās domstarpības, kas parādījušās pēdējās nedēļas laikā, tiktu atrisinātas, rodot abām pusēm pieņemamus modeļus," viņš sacīja, piebilstot, ka Latvijai ir nepieciešama stabilitāte.
Runājot par ēnu ekonomikas mazināšanu un solidaritātes nodokļa ieviešanu, prezidents skaidroja, ka budžetā paredzēta vesela virkne pasākumu, lai mazinātu ēnu ekonomiku, piebilstot, ka solidaritātes nodoklis nekādā gadījumā nav saistīts ar to. "Šeit, manuprāt, jārunā par nodokļu politiku kopumā, tai jābūt prognozējamai," sacīja prezidents, vienlaikus paužot viedokli, ka, plānojot 2017.gada budžetu, ar sociālajiem partneriem ir jādiskutē par "visām iespējamām un neiespējamām nodokļu politikas izmaiņām".
"Tas ir pamata pārmetums no uzņēmējiem, ka viņi nevar laicīgi plānot savu attīstību, ja katru gadu tiek mainīti nodokļi. Šie nodokļi pamatā mazāk skar uzņēmējdarbību, vienīgais netiek samazināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis," viņš piebilda. Tāpat prezidents atzina, ka vienmēr atbalstījis progresivitāti, taču līdz šim valstī diskusijas par šo jautājumu vienmēr apstājušās, nepieņemot konkrētus lēmumus. Viņš arī norādīja, ka par to parlamentā varētu būt gaidāmas diskusijas.
Vaicāts, vai atbalstītu progresīvā nodokļa ieviešanu Latvijā, prezidents atbildēja apstiprinoši.
Valdība vienojusies par vairākām nodokļu izmaiņām, lai nākamgad valsts budžetā nodrošinātu papildu ieņēmumus un lai atbalstītu iedzīvotājus ar mazākiem ienākumiem.
Minimālā alga tiks palielināta par desmit eiro līdz 370 eiro, par desmit eiro līdz 85 eiro tiks palielināts arī vispārējais neapliekamais minimums. Pakāpeniski tiks ieviests diferencētais neapliekamais minimums, līdz 2020.gadā mēnesī piemērotais neapliekamais minimums zemo algu saņēmējiem būs 160 eiro mēnesī.
No nākamā gada tiks ieviests arī solidaritātes nodoklis, kas skars lielo algu saņēmējus ar darba algu mēnesī vidēji virs 4000 eiro. Iedzīvotāju ienākuma nodokli nākamgad plānots saglabāt līdzšinējā līmenī - 23%.
Plānots palielināt arī akcīzes nodokli, iecerētas arī citas izmaiņas. Izmaiņas nodokļos nākamā gada budžetā papildus dos 232,8 miljonus eiro, aprēķinājusi Finanšu ministrija.
Uz sarakstu